Sichelgrite (Sigelgaita) di Salerno (urodzona w Salerno około 1031 roku, zmarła w Bithymia, Nicea 27 lipca 1090 roku) herb

Córka Gaimaro IV (Walrama) księcia Salerno, Amalfi, Capui i Porpory de Tabellaria, córki Laidolfa hrabiego de Tabellaria.

Regentka Apulii i Sycylii od 17 lipca 1085 roku do 1088 roku.

Około 1057 roku poślubiła Roberta I "Guiskarda" de Hauteville (urodzony w Hauteville-la-Guichard, Normandia około 1015 roku, zmarł w Kefalonii, Grecja 17 lipca 1085 roku) księcia Apulii, hrabiego Kalabrii i Sycylii.

Robert rozwiódł się dla niej ze swą pierwszą żoną, Abelradą, pod pozorem zbyt bliskiego pokrewieństwa. Była bliską doradczynią polityczną męża i towarzyszyła mu w jego wyprawach wojennych. Mieli razem 8 lub 10 dzieci. Mimo iż początkowo odradzała Robertowi wyprawę przeciw Cesarstwu Bizantyjskiemu, uczestniczyła w wyprawie konno i w zbroi.

Anna Komnena opisuje w "Aleksjadzie", jak Siszelgajta konno nawoływała do powrotu uciekające wojska Roberta podczas bitwy pod Dyrrachium, która rozegrała się 18 października 1081 roku. Nazywała ją "drugą Palladą, jeśli nie nową Ateną".

W 1083 roku w Italii uczestniczyła w walkach Roberta u boku papieża Grzegorza VII przeciw cesarzowi Henrykowi IV. Później towarzyszył Robertowi w drugiej wyprawie przeciw Bizancjum, podczas której Robert zmarł w Kefalinie

W 1085 roku Siszelgajta została regentką Apulii i Sycylii w imieniu syna, Rogera. Sprawowała ją do 1088 roku.

Po śmierci została na własne życzenie pochowana na Monte Cassino.


Żródła:

Siszelgajta z Salerno "Kobiety w polityce"